Home

Third Reich Personalities

Knights Cross Recipients -Waffen SS ~NEW~

Knights Cross Recipients Luftwaffe -Fighter Pilots

Knights Cross Recipients Luftwaffe -Ground Attack

Knights Cross Recipients Luftwaffe -Bomber

Knights Cross Recipients Luftwaffe- Transport/Recon/Misc. Knights

Knights Cross Recipients Luftwaffe - Fallschirmjager/Hermann Goring Division/Flak

Knights Cross Recipients - Kreigsmarine/U-Boat

Knights Cross Recipients -Wehrmacht ~NEW~

Medal of Honor Recipients

Victoria Cross Recipients

Fighter Aces

Various Military/Historical Notable Figures

Postcards/Propaganda Cards

Decorations

Aviation Related


Search

How to buy

About us




WISCH, Theodor NEW

Brigadeführer

Wisch, Theodor
* 13.12.1907 Wesselburener Koog/Schleswig-H.
+ 11.01.1995 Norderstedt/Schleswig-Holstein

Awarded Knights Cross: 15.09.1941
as: Sturmbannführer : Kommandeur II./"LSSAH"

Awarded Oakleaves as the 393rd recipient: 12.02.1944 as Brigadeführer
Kommandeur 1.SS-PzDiv "LSSAH"

Awarded Swords as the 94th. recipient: 30.08.1944 as Brigadeführer
Kommandeur 1.SS-PzDiv "LSSAH

WISCH, Theodor ("Teddi") (RK m. EL u. Schw.; DKiG)
(1907 - 1995)
SS-Brigadeführer und Generalmajor der Waffen-SS:
Born: 13. 12. 1907 in Wesselburenerkoog near Wesselburen / Holstein.
Died: 11. 01. 1995 in Hamburg-Norderstedt.
NSDAP-Nr.: 369 050/SS-Nr.: 4 759 (Joined 1930)
Wisch, Theodore “Teddy”, born on 13-12-1907 in Wesselburener Koog, in Holstein to a humble farmer, joined the SS in 1930, nr 4.759. Then he was transferred to the 1st Battalion of 53rd SS-Standarte “Dithmarschen”. At the outbreak of the World War II, Wisch took part in the invasion of Poland, with the rank of Capitain, SS-Hauptsturmführer. From November 1940 to May 1941, he fought in the Balkans Campaign. Then, from 22-06-1941, he participated in Operation Barbarossa. On the Eastern Front, Wisch fought at Kharkov as commander of the 2nd SS-Panzergrenadier-Regiment, “Das Reich” . In July 1943, Wisch here with Heinrich Himmler and with Generaloberst Erhard Raus, was appointed as commander of the 1st SS-Panzerdivision Leibstandarte SS Adolf Hitler (did you know) . The division was sent to Hungary where it had rough battles in February 1945 and had to retreat through Austria. On 08-05-1945 most of the division surrendered to the US forces in Steyer area. 1.500 men with 16 tanks surrendered, the strength of the division in June 1944 was 19.700 men. Total casualties amongst the Waffen-SS will probably never be known, but one estimate indicates that they suffered 180.000 dead, 400.000 wounded, and 40.000 missing. World War II casualties indicates that the Waffen-SS suffered 314.000 killed and missing, or 34.9 per cent. By comparison, the United States Army suffered 318.274 killed and missing in all theatres of the war. For his bravery and audacity, Wisch was decorated with the Knight’s Cross of the Iron Cross in September 1941, and in February 1943, with German Cross in Gold. During the winter of 1943 and 1944, his division suffered heavy loss during ferocious battles that took place around the cities of Schitomir, Korosten and Berditschew.

In February 1944, Wisch received the Oakleaves to the Knight’s Cross. In June 1944, he was transferred with his division to France and, after the Allied invasion in Normandy, in August 1944, he and his SS men fought with bravery at the Battle of the Falaise Pocket in which his division got encircled by the advancing Allied armies but were able to escape with heavy losses through a corridor which were kept open. Wisch was severely wounded by grenade shrapnel in both legs. On 21-08-1944, he was decorated with the Swords to the Knight’s Cross. Wisch spent the rest of the war in a military hospital. In May 1945 he was taken prisoner by the Allies, but was released in 1948. Long after the war, in 1990, he published a book, “Twelve Years 1st Company Leibstandarte SS Adolf Hitler”.

Promotions:
SS-Brigf.u.Gen.Maj.d.W-SS: 30.01.1944; SS-Oberf.: 1.07.1943; SS-Staf.: 30.01.1943; SS-OStubaf.: 27.09.1941; SS-Stubaf.: 30.01.1940; SS-HStuf.: 1.10.1933; SS-Sturmführer: 28.07.1933; SS-Oberscharführer: 17.03.1933; SS-Mann: 1930
Assignments:
Lengthy hospitalization/Assigned to SS-Führungshauptamt: 08.1944 - 05.1945 (declared unfit for further frontline duty)
Kdr. SS-Panzergrenadier-Division "Leibstandarte SS Adolf Hitler" (redesignated 1.SS-Panzer-Division "Leibstandarte SS Adolf Hitler", 22. Oct. 1943): 4.07.1943 - 20.08.1944 (severely wounded)
Kdr. Inf.-Rgt. (mot) 2 "LSSAH" (redesignated Pz.Gren.Rgt. 2 "LSSAH", 16.03.1943): 15.07.1942 - 3.07.1943
Kdr. II.Bataillon/SS-Infanterie-Regiment "LAH": (1.07.1941) - 15.07.1942
Chef 1.Sturm/"LSSAH": (1.09.1939) -
Assigned to SS-Sonderkommando Berlin (forerunner of "Leibstandarte Adolf Hitler": 17.03.1933 -
1.Sturm/53.SS-Standarte (Wesselburen): 1930 - [17.03.1933?]
Joined SS: 1930.
Decorations & Awards:
Ritterkreuz des E.K.: 15. 09. 1941 as SS-Stubaf. & Kdr. II.Bataillon/SS-Infanterie-Regiment "LAH"/Panzgruppe 1/Heeresgruppe Süd;
-Eichenlaub (Nr. 393): 12. 02. 1944 as SS-Brigf.u.Gen.Maj.d.W-SS & Kdr. 1.SS-Pz.Div. "LSSAH"/1.SS-Pz.Korps/Heeresgruppe Süd;
--Schwertern (Nr. 94): 30. 08. 1944 as SS-Brigf.u.Gen.Maj.d.W-SS & Kdr. 1.SS-Pz.Div. "LSSAH", Western Front;
Deutsches Kreuz in Gold: 25. 02. 1943;
1939 EK I: 8.11.1939; 1939 EK II: 24.09.1939;
Wehrmachtbericht: 31.12.1944;
Verwundetenabzeichen, 1939 in Schwarz: 28.07.1941;
Infanterie-Sturmabzeichen: 4.09.1943;
Ostmedaille: 10.03.1943; Spange "Prager Burg"; Medaille zur Erinnerung an den 1. Okt. 1938; Medaille zur Erinnerung an den 13. März 1938;
SS-Dienstauszeichnungen;
Reichssportabzeichen in Bronze; SA-Sportabzeichen in Gold;
Ehrendegen des RF SS/Totenkopfring der SS. Ordin "Corona Romaniei" (Order of the Crown of Romania with Swords): 3.09.1942.


Price: $90

Please contact us before ordering to confirm availability and shipping costs.

Buy now with your credit card

NEW">
other ways to buy