Home

Third Reich Personalities

Knights Cross Recipients -Waffen SS ~NEW~

Knights Cross Recipients Luftwaffe -Fighter Pilots

Knights Cross Recipients Luftwaffe -Ground Attack

Knights Cross Recipients Luftwaffe -Bomber

Knights Cross Recipients Luftwaffe- Transport/Recon/Misc. Knights

Knights Cross Recipients Luftwaffe - Fallschirmjager/Hermann Goring Division/Flak ~NEW~

Knights Cross Recipients - Kreigsmarine/U-Boat

Knights Cross Recipients -Wehrmacht

Medal of Honor Recipients

Victoria Cross Recipients

Fighter Aces

Various Military/Historical Notable Figures

Postcards/Propaganda Cards

Decorations

Aviation Related


Search

How to buy

About us




BEINE Erich NEW

Hauptmann
Beine, Erich
* June 26th, 1914 (Dörentrup/Western Phalia, Germany)
+February 6th, 2004 (Braunschweig/Lower Saxony, Germany)
Knights Cross: September 5th, 1944
As: Führer, I. Bataillon, Fallschirmjäger-Regiment 12, 4. Fallschirmjäger-Division
Postwar signed photo measuring 3 ¼” x 4 ¾”
Erich Beine was recruited on April 15, 1936 in the. Company of the Air News Division I / 14 in Münster. In 1938 he was appointed a sergeant candidate and on April 1, 1939 in the 9th Company of the III. Flugmelde-Ausbildungs-Abteilung relocated. On May 15, 1939 he was transferred to the 7th Company of the Air Communications Regiment 1 and already on September 12, 1939 to the Flugmelde company to Lübeck, where he was promoted on October 1, 1939 to sergeant major. On July 27, 1940, he was transferred to the parachute troop and commanded as a platoon commander to the 2nd Company of the Air Communications Division 41. After attending the parachute school I in Wittstock Erich legs was transferred on March 1, 1941 in the 1st Battalion of the Paratrooper Storm Regiment 1, where he was promoted to lieutenant on April 15, 1941. On July 27, 1942 he became news platoon commander in the 1st Battalion of the regiment. On December 22, 1942 he was promoted to lieutenant. On February 15, 1944, Legs Chief of the 5th Company was promoted to Paratrooper Storm Regiment and a day later to Captain. On March 7, 1944, he was transferred by the air force intelligence to the air force and leader of the III. Battalion of the Paratrooper Storm Regiment . He was awarded the Knight's Cross on November 18, 1944, to clean up an enemy infiltration in the area of the regiment on the Italian front. On March 15, 1945, he was then commander of the 1st Battalion and still on May 1, 1945 promoted to Major. On April 19, 1945, he had been awarded the wounded badge in gold. On May 23, 1945, he fell into British captivity, from which he was released on April 16, 1946.


Price: $30

Please contact us before ordering to confirm availability and shipping costs.

Buy now with your credit card

NEW ">
other ways to buy